Tik reguliarus tikrinimasis padės laiku „pagauti“ vėžį

Aurimas Žibutis

Gydytojai kantriai vyrams kartoja: jei jums per 50 metų, turite dalyvauti Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Reguliariai tikrinantis sveikatą, specialistai gali aptikti ligą, kai ji dar neišplitusi. Išoperavus vėžį arba pritaikius spindulinę terapiją, dauguma tokių vyrų pasveiksta. Reguliariai turi tikrintis ir sirgę prostatos vėžiu vyrai, nes liga gali atsinaujinti net po dešimties metų. Respublikinės Šiaulių ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Aurimas Žibutis teigia, jog pernai besitikrinančių vyrų sumažėjo beveik trečdaliu.

Kokie simptomai gali įspėti apie prasidėjusį prostatos vėžį?

Kartais gali pamausti papilvę, gali tapti sunkiau šlapintis, tačiau daugeliui vyrų prostatos vėžys nesukelia simptomų. Todėl labai svarbu dalyvauti Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Pagal šią programą rizikos grupės vyrams – nuo 50 iki 69 metų ir vyrams, kurių artimi giminės sirgo prostatos vėžiu, – nuo 45-erių bent kartą per dvejus metus turi būti atliktas PSA tyrimas. Tyrimas greitas, patogus ir gana tikslus.

Jei šis tyrimas parodo, kad liga prasidėjusi, atliekami kiti tyrimai, kurie patikslina diagnozę, – prostatos biopsija, magnetinio rezonanso tyrimas.

Nors daugumai vyrų prostatos vėžys vystosi lėtai, nereikia užmiršti, kad kai kurie gali susirgti agresyviu vėžiu, kuris plinta labai greitai. Šiems vyrams iš karto gali pasireikšti simptomai, nuo kurių paprastai kenčia išplitusiu vėžiu sergantys žmonės, t. y. sutrinka šlapinimasis, prasideda kaulų skausmai. Šie vyrai turi kuo skubiau kreiptis į specialistus.

Labai svarbu kuo anksčiau nustatyti prasidėjusį metastazavimo procesą, nes kuo mažiau metastazių, tuo daugiau galimybių turime suvaldyti, kad jų neatsirastų daugiau. Nuo to priklauso ne tik kiek kokybiškai, bet ir kiek ilgai gyvens pacientas.

Kokie simptomai parodo, kad sirgusiems vėžiu vyrams liga atsinaujino? Kokie tyrimai parodo, kad taip ir yra? Kas kiek laiko jie turi būti atliekami?

Deja, nėra specifinių simptomų, kurie padėtų įtarti, kad liga pabudo. Tik esant užleistam prostatos vėžiui prasideda kaulų skausmai, kai kuriems ligoniams – šlapinimosi sutrikimai. Jeigu ligonis buvo operuotas ar jei buvo taikytas spindulinis gydymas, vienas iš pirmųjų atsinaujinusios ligos požymių yra didėjantis PSA rodiklis.

Vyrams, kurie buvo gydyti nuo prostatos vėžio, iš pradžių PSA tyrimai atliekami kas 3 mėnesius, paskui – kas pusę metų, o vėliau, jei viskas gerai, – dar rečiau.

Ar galima atvykti pasitikrinti PSA nepasiskiepijus nuo COVID-19 infekcijos? Ar gydymo įstaigoje saugu nepasiskiepijusiems?

Į gydymo įstaigą galima atvykti ir nepasiskiepijus, bet būtinai su kauke. Įstaigoje yra nustatyta griežta tvarka, kad pacientai turėtų kuo mažiau kontaktų, patalpos kruopščiai dezinfekuojamos, medikai yra paskiepyti ir dirba su apsaugos priemonėmis. Tad bijoti infekcijos reikėtų bijoti mažiau, o labiau – vėžio, nes jei nepasitikrinsite, galite užleisti ligą, tada ir sveikti bus daug sunkiau, ir pasekmės gali būti sunkesnės.

Pagalba onkologiniams ligoniams teikiama, pacientai ir konsultuojami, ir operuojami. Ligoniams, kuriems liga nustatyta naujai, arba kai įtariama, kad jie serga onkologine liga, yra „žalieji koridoriai“. Tai reiškia, kad šie žmonės daug greičiau patenka pas specialistus, jiems atliekami reikiami tyrimai ir skiriamas gydymas.

Kaip gydomas prostatos vėžys?

Gydymas priklauso nuo to, kokio agresyvumo ir kokios rizikos vėžį nustatome pacientui.

Esant neagresyviam, mažos rizikos prostatos vėžiui, pirmiausia siūlome taikyti aktyvaus stebėjimo taktiką. Toks prostatos vėžys auga lėtai, tikimybė, kad jis metastazuos, yra labai menka. Pacientai gali gyventi įprastą gyvenimą. Šie pacientai yra reguliariai prižiūrimi ir tikrinami gydytojų urologų. Pastebėję ligos progresavimą, pradedame taikyti aktyvų gydymą.

Jeigu nustatomas pradinių stadijų kliniškai reikšmingas vėžys, t. y. yra tikimybė, kad jis gali pradėti plisti, visų pirma vyrams siūlome chirurginį arba spindulinį gydymą.

Deja, gydant bet kuriuo iš minėtų būdų, vėžys kartais gali atsinaujinti. Tačiau ir tada ligoniui galima padėti. Tokiu atveju pacientui skiriame vyriškuosius hormonus slopinančių preparatų. Jei prostatos vėžys vis dėlto atsinaujina, ligoniui skiriame naujos kartos hormonų terapiją, kuri slopina hormonų gamybą ne tik sėklidėse, bet ir kituose organuose, taip pat ir navike. Esant išplitusiai ligai, skiriame chemoterapiją arba naujos kartos hormoninį gydymą.

Ar sergantiems būtina atvykti į gydymo įstaigą gauti naujo recepto vaistams? Kokiam laikui gali būti išrašomi receptai? Ar užtenka nuotolinės konsultacijos?

Vyrams, kuriems reikia gydymo vaistais, nebūtina kas mėnesį lankytis pas gydytoją, kad gautų vaistų receptą. Su gydytoju galima bendrauti telefonu. Žinodamas pacientą, jo ligos eigą ir patikrinęs PSA tyrimo rodiklius, gydytojas gali tęsti pradėtą gydymą ir nuotoliniu būdu. Šiuo metu turime net pusę metų veikiančių hormoninių preparatų, kurie tikrai pasiteisino COVID-19 pandemijos metu.

Kaip manote, gal Tėvo diena yra gera proga pasitikrinti dėl prostatos vėžio, ypač tiems, kurie tikrinasi rečiau?

Vyrai linkę slėpti ligą. Jie dažnai ateina pas gydytojus jau esant negalavimams ar išryškėjus ligos simptomams. Todėl šeimos nariai turi būti atidūs ir stebėti artimąjį. Linkėčiau visiems vyrams nebijoti ir ateiti profilaktiškai pasitikrinti dar tada, kai jaučiasi sveiki ir kai ligai galima užbėgti už akių.

Dalintis straipsniu