Net viena nesuleista vaistų injekcija gali lemti aklumą

beauty, vision and old people concept - portrait of smiling senior woman in glasses over eye test chart on blue background

Diabetinė retinopatija, amžinė geltonosios dėmės degeneracija, centrinės tinklainės venos ir venos šakos trombozė – šios akių tinklainės ligos gydomos injekcijomis į stiklakūnį. Specialistai tvirtina, jog tokias injekcijas būtina atlikti reguliariai, mat gali būti, kad praleidus net vieną injekciją, žmogus regėjimą praras negrįžtamai.

Vieni vaistai

„Visos šios ligos gydomos kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus inhibitorių injekcijomis į stiklakūnį, – sako LSMU ligoninės Kauno klinikos Akių ligų klinikos Akių ligų konsultacinio diagnostinio skyriaus gydytoja Emilija Jusevičiūtė. Kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus inhibitoriai – tai grupė vaistų, kurie mažina naujadarinių kraujagyslių augimą centrinėje tinklainės dalyje bei tinklainės geltonosios dėmės paburkimą ir šitaip pagerina matymą.

„Esant bent vienai iš šių ligų injekcijas būtina atlikti reguliariai. Iš pradžių injekcijos atliekamos pagal standartinį gydymo grafiką, o vėliau, pasiekus tam tikrų rezultatų, gydymo grafikas nustatomas kiekvienam pacientui individualiai“, – sako gydytoja.

Diabetine retinopatija suserga cukriniu diabetu sergantys žmonės, – tai viena iš akis pažeidžiančių cukrinio diabeto komplikacijų, mat padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje pažeidžia smulkiųjų kraujagyslių, kurios maitina tinklainę, sieneles. Tinklainėje atsiranda kraujosruvų, gali paburkti centrinė tinklainės dalis, priaugti nereikalingų kraujagyslių, iš kurių gali lengvai prikraujuoti. Dažniausiai šia liga suserga žmonės, kurie nekontroliuoja cukrinio diabeto arba prastai jį kontroliuoja.

Gydytoja teigia, kad kiekvienas pacientas gydomas individualiai, priklausomai nuo to, kas yra atsitikę, jei, pavyzdžiui, yra paburkusi tinklainės centrinė dalis – jis gydomas injekcijomis, jeigu priaugo nereikalingų kraujagyslių, – lazeriu. Neretai sergantiems I tipo diabetu gydymas kombinuojamas – lazeriu ir injekcijomis. Tokio gydymo tikslas – išsaugoti paciento gerą centrinį matymą, mažinti galimų komplikacijų tikimybę, mat kai paburksta tinklainės centrinė dalis – labai suprastėja centrinis matymas. Kartais gydymas injekcijomis padeda sugrąžinti dalį regėjimo, nes mažėja tinklainės centrinės dalies paburkimas.

Amžine geltonosios dėmės degeneracija dažniau serga vyresni kaip 50 metų žmonės, nes tinklainėje priauga nereikalingų kraujagyslių, iš jų prasismelkia skysčiai ir paburksta tinklainės centrinė dalis – žmonės dažniausiai skundžiasi centrinio matymo pablogėjimu – atsiranda vaizdo iškraipymai, įvairios dėmės. Šios ligos atveju labai svarbu laikytis gydymo režimo, nes praleidus injekciją, pakitimų tinklainėje nebegalima išgydyti, mat ten, kur buvo naujadarinės kraujagyslės atsiranda randai.

„Jeigu ligos negydome – nestabdome kraujagyslių augimo, ji progresuoja ir sugrąžinti tai kas buvo yra labai sunku“, – teigia gydytoja.

Esant centrinės tinklainės venos ar venos šakos trombozei žmogus prasčiau mato, nes centrinė tinklainės dalis paburksta todėl, kad užsikemša vena, ima kauptis skystis. Liga irgi gydoma injekcijomis į stiklakūnį, tačiau gydymo režimas yra kitoks, nei anksčiau minėtų ligų, – kas mėnesį atliekamos 5–6 injekcijos, vėliau gydymas individualizuojamas. Jeigu laiku nesuleidžiami vaistai, liga progresuoja ir žmogus gali apakti. Be to, gali išsivystyti kitų komplikacijų, tokių, kaip akies spaudimo padidėjimas, prikraujavimai į stiklakūnį.

Taigi, diabeto metu kraujagyslės tampa pralaidžios ir pro jų sieneles prasiskverbia skysčiai, geltonosios dėmės degeneracijos atveju auga nereikalingos kraujagyslės, iš kurių irgi gali lengvai prikraujuoti, esant trombozei sutrinka kraujo nutekėjimas iš tinklainės ir pro jas skverbiasi skysčiai.

Visų trijų ligų atveju paburksta centrinė tinklainės dalis – ir tai yra pagrindinė problema, dėl kurios pablogėja centrinis matymas.

Reguliariai tikrintis

Visomis trimis ligomis sergantiems pacientams labai svarbi reguliari regėjimo patikra. Jeigu pakitimai randami ankstyvose stadijose, įmanoma išsaugoti gerą matymą. Deja, žmonės reguliariai nesitikrina.

„Matome daug užleistų atvejų“, – teigia gydytoja. Jeigu pakitimų akyse nėra, sergantiems cukriniu diabetu rekomenduojama tikrintis kartą per metus, tačiau jeigu nustatomi tam tikri tinklainės pakitimai, tuomet patikrų dažnumą gydytojas nustato pagal tai kokio laipsnio yra pakitimai – gali būti ir kas du ar tris mėnesius.

Jeigu žmogus serga amžine geltonosios dėmės degeneracija ir jeigu liga yra sausos formos jis turi pasitikrinti kartą ar du kartus per metus. Tačiau, jeigu nustatoma šlapioji forma, žmogus gydomas injekcijomis į stiklakūnį ir sudaromas injekcijų planas. Iš pradžių – trys injekcijos kas mėnesį, vėliau – kas du mėnesius.

Kyla pavojus

Žmonės kartais mano, kad jei vieną kitą kartą praleis injekciją, nieko blogo neatsitiks. Gydytoja tvirtina, kad kartais iš tiesų gali nieko blogo neatsitikti, tačiau yra situacijų kai net dėl vienos nesuleistos injekcijos prarandamas regėjimas.

„Tokių pacientų sutikome pernai karantino pradžioje. Nesuleidus vaistų jų regėjimas pablogėjo negrįžtamai. Tai labai skaudūs atvejai“, – teigia E. Jusevičiūtė. Gydytoja pabrėžia, jog ypač svarbu reguliariai lankytis pas gydytojus ir nepraleisti injekcijų gydymo pradžioje.

„Matome atvejų, kai dingsta centrinis matymas ir vaistai nebepadeda“, – sako specialistė.

Pacientai baiminasi, kad dėl COVID–19 pandemijos, gali būti sunkiau patekti pas specialistus, tačiau E. Jusevičiūtė tvirtina, kad šiuo metu Kauno klinikos dirba įprastu grafiku, tad pas gydytojus suvažiuoja ligoniai iš visos Lietuvos.

O Sergančiųjų tinklainės ligomis asociacija tinklainės ligomis sergantiems žmonėms, kuriems būtina skubi ar neatidėliotina pagalba, padeda patekti pas gydytojus, apmokėdama „Socialinio taksi“ paslaugas. Socialinio taksi vairuotojai ne tik veža negalią turinčius žmones, bet ir padeda jiems išeiti iš namų, įlipti į automobilį, nuneša daiktus. Šių automobilių vairuotojai yra apmokyti teikti pagalbą neįgaliems žmonėms. Tad su socialiniu taksi neįgalieji gali išsiversti be artimųjų pagalbos.

„Priimame visus pacientus ir gydome injekcijomis, tik labai prašome, kad visi laikytųsi nustatyto grafiko, tam, kad kuo mažiau žmonių lauktų procedūrų. Tai susiję su infekcijos kontrole“, – sako specialistė.

Gydytoja tvirtina, kad ligoninėje taikomi aukšti saugumo reikalavimai – darbas buvo pertvarkytas taip, kad pacientai turėtų kuo mažiau kontaktų: visiems pacientams matuojama kūno temperatūra, dezinfekuojamos ir pacientų, ir juos lydinčių asmenų rankos, kontroliuojami į patalpas patenkančių žmonių srautai, prašoma, kad pacientus, kurie negali atvykti vieni, lydėtų kuo mažiau žmonių, kabinetai reguliariai vėdinami, paviršiai dezinfekuojami, visi žmonės dėvi kaukes, tad rizika užsikrėsti sumažinta kiek įmanoma.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Vakarų ekspresas“ 2021 11 12 d

Dalintis straipsniu