Prostatos vėžys yra dažniausia onkologinė liga tarp vyrų. Ir nors Lietuvoje turime įvairias gydymo priemones, nemokamą profilaktinę programą, statistika nėra džiuginanti. Lapkritis – kovos su prostatos vėžiu mėnuo, tad apie šią ligą laidoje „Delfi rytas“ pasakojo LSMU Kauno klinikų gydytojas urologas dr. Stasys Auškalnis.
Geriau nežino, kad serga, nei eina tikrintis
Pasak gydytojo, vyrai dažnai pasirenka „norėjimo nežinoti“ taktiką ir neina tikrintis profilaktiškai. Kartais net ir atsiradus simptomams pas gydytojus taip pat neskuba.
„Kartais vadinu tai stručio taktika. Įkišiu galvą į smėlį ir visos problemos pro mane praeis, tos problemos ne mano – žmonos, medicinos, vaikų, bet ne mano. Iš tikrųjų, vyrai turėtų aktyviau domėtis savo sveikata“, – laidoje sakė dr. S. Auškalnis.
Lapkričio mėnuo pasaulyje dar vadinamas movemberiu – šis pavadinimas kilo nuo dviejų angliškų žodžių, tai yra moustache – ūsai, bei November – lapkritis. Šį mėnesį stengiamasi kuo daugiau dėmesio atkreipti į vyrų ligas – prostatos bei sėklidžių vėžį, taip pat į vyrų psichologinę sveikatą.
Yra įvairių gydymo galimybių
Gydytojas pabrėžia, kad prostatos vėžys jokiu būdu nėra nuosprendis.
„Galvojama, kad prostatos vėžys – tai jau viskas, mirsiu, kankinsiuosi, skaudės, geriau neisiu, nesitikrinsiu, nežinosiu. Kaip ir sakiau, stručio taktika, problemos praeis pro mane. Taip nebus. Tačiau jei nueisiu anksčiau, išsitirsiu anksčiau, liga bus nustatyta greičiau, bus geresnės gydymo galimybės, daugiau pasirinkimo. Onkologinės ligos žmonės bijo dėl to, kad galvoja, jog ji bus nepakeliama. Bet gydyti tikrai turime galimybių ir su gerais rezultatais“, – kalbėjo gydytojas.
Pasak pašnekovo, kartais pagyti galima net ir nustačius 4 stadijos sėklidžių vėžį. Tuo metu nustačius 4 stadijos prostatos vėžį taip pat yra įvairių gydymo priemonių, o vyras gali gyventi kokybišką gyvenimą.
„Manoma, kad vyras sportuodamas, mesdamas svorį, vengdamas žalingų įpročių gali sumažinti tam tikrais atvejais net genetiškai paveldimo prostatos vėžio riziką“, – sakė dr. S. Auškalnis.
Net paveldėjus vėžio geną, sveikai gyvendami galite nesusirgti
Pagrindinis prostatos vėžio rizikos veiksnys yra amžius. Kuo vyras vyresnis, tuo didesnė tikimybė, kad jis sirgs prostatos vėžiu. Gydytojas pasakoja, kad buvo atlikti tyrimai su mirusiais asmenimis. Nustatyta, kad tarp 30 metų vyrų 5 proc. turi prostatos vėžį. Tačiau tuo metu jis yra nereikšmingas ir nedidelis.
Visgi su kiekvienu dešimtmečiu rizika padidėja maždaug pusantro karto. 80 proc. 79 metų amžiaus vyrų turi prostatos vėžį. Tačiau, pasak gydytojo, šios ligos gali būti ir skirtingos.
„Su tam tikru prostatos vėžiu vyriškiai gali gyventi sėkmingai ir tai yra kaip natūralus senėjimo procesas. Mums labai svarbu surasti agresyvius vėžius, kurie greitai progresuoja. Ypač atkreipti dėmesį reikia į tuos, kurie turi genetinį paveldimumą“, – perspėjo dr. S. Auškalnis.
Pagal Lietuvos ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos programą, jei giminėje buvo šios ligos atvejų, reikėtų tikrintis nuo 45 metų.
Gydytojas pabrėžia, kad vyrai padidintą prostatos vėžio riziką turi ir tada, jei mama sirgo krūties vėžiu. Vėlgi, net paveldėjus vėžio riziką, nėra 100 proc. tikimybės, kad žmogus būtinai susirgs. Gyvenant sveikai, riziką galima sumažinti.
„Jei padedame tam blogam likimo pirštui paspausti mygtuką su savo blogais įpročiais, alkoholio vartojimu, mažu fiziniu aktyvumu, antsvoriu, padedame įjungti tą blogąjį geną, ligą turėsime, nes aktyviai prie to prisidedame“, – kalbėjo gydytojas urologas.
Gydytojas laidoje ragino vyrus nepamiršti aktyviai domėtis savo sveikata, profilaktinėmis programomis, taip pat paraginti savo tėvus, dėdes, senelius padaryti tą patį.
„Delfi“ primena, kad ankstyvas prostatos vėžys jokių specifinių simptomų neturi. Gali pasireikšti silpna šlapimo srovė šlapinantis, dažnas naktinis šlapinimasis, nepilno pasišlapinimo pojūtis, trūkčiojanti srovė. Tad vyrams reikia eiti tikrintis net neturint simptomų, nes jie atsiranda tada, kai jau būna vėlu – kai liga perauga iš prostatos į aplinkinius audinius, į dubens sieną ar išplinta į kaulus. Tada vyrai jaučia nugaros, pečių, kojų, rankų skausmus.
Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa teikiama vyrams nuo 50 m. iki 69 m. amžiaus ir vyrams nuo 45 m., jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, vieną kartą per dvejus metus. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.