Mūsų gyvenimas užkoduotas genuose: gimstame, augame, ateina laikas, kai pradedame senti ir mirštame. Anksčiau žmogaus gyvenimo trukmė tebuvo 25–30 metų, prieš dvidešimt metų 55-mečiai išeidavo į pensiją. XXI amžiuje gavome papildomų 20 metų, nes senatvės riba gerokai pasistūmėjo.
„Kada žmogus pradeda senti? Jaunas žmogus tik 21 metų pasiekia brandą, o jau 25 metų imame matyti pirmuosius senėjimo požymius, keičiasi odos stangrumas, atsiranda pirmosios juoko raukšlelės apie akis. Senstant mažėja kolageno, elastino, hialurono rūgšties“, – teigia sostinės Estetinės medicinos klinikos gydytoja Daiva Balbierienė.
Bėgant metams dėl odos genetinių savybių, organizmo vidinių funkcijų, aplinkos poveikio šių medžiagų pradeda mažėti ir keičiasi odos išvaizda. Kolageno kasmet sumažėja maždaug 1 procentu, oda praranda tvirtumą ir atsiranda smulkių bei gilesnių raukšlių. Mažėjanti hialurono gamyba taip pat turi įtakos odai – ji netenka stangrumo, formuojasi raukšlės. Bėgant metams, nyksta ir poodinis riebalinis sluoksnis, be to, veikiamas gravitacinės žemės traukos, slenka žemyn.
„Moterims svarbus laikas, kai keičiasi hormonų pusiausvyra. Estrogeno sumažėjimas turi didelę įtaką odos elastingumui ir tonusui“, – primena specialistė.
Kodėl vieni vienmečiai raukšlių turi daugiau, o kiti – mažiau? Tai lemia paveldėti genai, gyvenimo būdas: patiriamas stresas, žalingi įpročiai, ilgas buvimas saulėje ir net vidinės savybės – piktas, paniuręs žmogus atrodys senesnis už besišypsantį.
„Maloniai nustembu ir pagiriu atėjusias į konsultaciją moteris, kurios pagal savo amžių atrodo daug jauniau, nei turėtų“, – sako D. Balberienė.
Gydytoja pabrėžia, kad labai svarbu ir odos priežiūros procedūros, kurios gali pagerinti odos būklę ir padėti sustabdyti laiko pėdsakus veide. Dabar rūpinimasis savo veido oda, raukšlių korekcija tampa gyvenimo norma, tai dėmesio sau požymis. O ir pačiam smagu žvilgtelėjus į veidrodį matyti ne raukšlių išvagotą veidą, bet gražią, mažai laiko paliestą, švytinčią odą.
„Be abejo, reikia turėti saiką, neperlenkti lazdos. Subtiliai profesionaliai pakoreguotos laiko žymės visada jus džiugins“, – teigia D. Balbierienė.
Gydytoja aiškina, kad pirmiausia pradedame pastebėti mimikos raukšles, ypač jos ima ryškėti apie keturiasdešimtuosius metus. Tai tarpuakio vertikalios raukšlės, matomos suraukus antakius, kartais jos būna labai gilios, žvilgsnį daro piktą. Antroji mimikos raukšlių sritis – vadinamosios žąsų kojelės, raukšlės apie akis, kurios išryškėja juokiantis. Abiejų sričių mimikos raukšlės dažniausiai koreguojamos botulino toksino injekcijomis.
Kitų – nosies lūpų raukšlės, smakro, skruostų – raukšlių koregavimas, lūpų linijos atkūrimas ir formavimas atliekamas hialurono užpildais. Veido odos elastingumui atkurti naudojami biorevitalizantai – mažesnės koncentracijos hialurono rūgštys, taip pat efektyvios lazerių procedūros.
„Mimikos raukšlių korekcija botulino toksinu – žinoma procedūra Lietuvoje ir pasaulyje. Atliekant gydytojui profesionalui, ši procedūra yra saugi, greita, neskausminga ir pasižymi puikiu efektu“, – teigia gydytoja D. Balbierienė.
Ši procedūra rekomenduojama suaugusiems žmonėms, kuriems, atliekant mimikos judesius, matosi besiformuojančios raukšlės tarp antakių ir ties išoriniais akių kampučiais. Raukšlės atsiranda kiekvienam skirtingai, tačiau nereikia uždelsti, nes kuo jos pasidarys labiau matomos neatliekant mimikos judesių, tuo sunkiau bus koreguoti.
„Jeigu nepavėluojama koreguoti, efektas gali nustebinti, – sako gydytoja. – Net juokiamės su klientėmis, kad per gan trumpą procedūros laiką – iki 30 minučių, pakoregavus mimikos raukšles, galima atjaunėti 7–10 metų. Grožio procedūros – tai klienčių mėgstama dovana sau gimimo dienos proga.“
Straipsnis publikuotas žurnale „ŽMONĖS” 2021 m. balandžio mėn.