Niekam nemalonu, kai prakaitas teka per nugarą, dar nemaloniau, kai pažastų srityje ant drabužių atsiranda didžiulės dėmės, juolab kad vasarą, sušilus orams, jų nepaslėpsi po megztiniu. Kaip kovoti su gausiu prakaitavimu?
Konsultavo Pošiūno klinikos gydytoja dermatologė INDRĖ ŠAFERIENĖ
Prakaitavimas yra normali organizmo reakcija, tačiau, kad ir kiek prakaituotume, vis tiek atrodo „per daug“. Kiek prakaituoti vis dėlto yra normalu? Normalu, jei prakaituojama, kai šilta, kai yra pakilusi kūno temperatūra, kai karščiuojame, sportuojame, jeigu esame susinervinę. Bet jei prakaituojame ramybės būsenos, pajutę menkiausią stresą, jeigu pažastys nuolatos yra šlapios, nuolat drėksta rūbai – toks prakaitavimas yra per didelis ir yra vadinamas hiperhidroze. Priklausomai nuo veiklos ir medžiagų apykaitos, per parą galima išprakaituoti net 10 litrų prakaito.
Kiekvienam norisi būti patraukliam, o prakaitas žavesio neprideda. Kaip galima kovoti su padidėjusiu prakaitavimu?
Prakaitavimas yra normali reakcija, taip organizmas pašalina šilumos perteklių – vėdinasi. Be to, su prakaitu išsiskiria tam tikros druskos, dėl to prakaituoti būtina, tačiau per didelį prakaitavimą norisi kontroliuoti. Tam įtakos turi skydliaukės veikla, reikėtų ją pasitikrinti. Daugiau prakaituojame, jei prastai miegame, patiriame stresą. Aštrus, turintis daug angliavandenių maistas irgi skatina išsiskirti prakaitą. Tad visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos bendruosius dalykus. Taip pat galima naudoti aliuminio druskų turinčius antiperspirantus. Jeigu minėtos priemonės nepadeda ir pažastys nuolatos šlapios, gali būti skiriama medikamentų. Viena iš galimų priemonių yra botulino toksino injekcijos.
Botulino toksino injekcijos taikomos jau kelis dešimtmečius. Kokias problemas jos išsprendžia? Kokia Jūsų patirtis?
Botulino toksino injekcijos tinka, jeigu vargina per didelis pažastų prakaitavimas. Procedūros sureguliuoja prakaito liaukų veiklą tuomet, kai prasideda vadinamoji hiperhidrozinė egzema – nuo intensyvaus prakaitavimo iškyla pūslelių, šios pratrūksta ir atsiranda skausmingų žaizdų. Dažniausiai dėl injekcijų žmonės kreipiasi prieš šiltąjį metų sezoną arba prieš asmenines šventes, pavyzdžiui, prieš vestuves.
Remiantis mano patirtimi, botulino toksino injekcijų poveikis pasireiškia maždaug po 7–10 dienų, maksimaliai pradeda veikti po dviejų savaičių ir, priklausomai nuo dozės bei nuo anksčiau buvusio prakaitavimo, veikia iki metų. Tačiau dažniausiai klientai grįžta tik po metų ir sako, kad nori pakartoti procedūrą.
Nereikia manyti, kad, suleidus botulino toksino, žmogus visiškai nustoja prakaituoti. Atsižvelgiant į prakaitavimo intensyvumą, parenkama atitinkanti vartojimo rekomendacijas botulino toksino dozė. Ja siekiama sumažinti prakaitavimą, bet tik toje vietoje, kur atliekama injekcija, pavyzdžiui, pažastyse. Kitos kūno vietos prakaituoja, kaip ir anksčiau. Estetinė medicina nesiekia visiškai sustabdyti proceso – mūsų tikslas sukurti komfortą, mes stabdome padidėjusį prakaitavimą tik tam tikroje vietoje.
Botulino toksino injekcijos yra medicininė procedūra, jų negali atlikti bet kas. Kokie specialistai gali padėti? Kaip nesuklysti juos renkantis?
Botulino toksino injekcijas atlieka gydytojai, galintys tai daryti pagal medicinos normą, t. y. gydytojai dermatologai, plastinės chirurgijos specialistai ir neurologai. Derėtų atkreipti dėmesį, kad ši procedūra turi būti atliekama medicinos klinikoje, turinčioje licenciją vykdyti tokią veiklą.
Prieš atlikdamas botulino toksino injekcijas, gydytojas turi įvertinti paciento odos būklę: ar nebus alergijos, ar nėra pūlinių, kai kurių odos ligų ir infekcijos židinių. Injekcijas reikia leisti taisyklingai, laikantis reikalavimų, tuomet nebus nemalonių padarinių – tai įrodo daugybės metų patirtis.
Pernelyg intensyvus prakaitavimas sukelia nepatogumų įprastose situacijose? Neleiskite prakaitavimui mažinti jūsų pasitikėjimo savimi.
Kreipkitės į gydytoją plastikos chirurgą / dermatologą – sprendimas yra.
Straipsnis publikuotas žurnale „ŽMONĖS” 2021 m. birželio mėn.